Hormony odpowiedzialne za wypadanie włosów

hormony odpowiedzialne za wypadanie włosów

Hormony — sprzymierzeniec czy wróg? Decydują o twoim zdrowiu, nastroju, a nawet o tym, jak wyglądasz. Hormony produkowane przez gruczoły dokrewne to wyspecjalizowane związku chemiczne, które pełnią rolę przekaźników między układem hormonalnym i nerwowym a resztą organizmu.

Jakie zrobić badania hormonalne na wypadanie włosów?

Prześlij komentarz. Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów o podłożu hormonalnym. Jednak, gdy szybko uda się ustalić diagnozę, można ten problem leczyć i odratować dużą część włosów.

Organizm kobiety, w przeciwieństwie do organizmu mężczyzny, jest narażony na dość duże zmiany hormonalne związane z przebiegiem cyklu menstruacyjnego oraz z biologiczną rolą przystosowującą ciało kobiety do roli matki. Zaburzenia hormonalne mogą mieć przy tym bardzo różne przyczyny — wywołane złą dietą , stresem , zmianą trybu życia, a nawet daleką podróżą. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaburzenia hormonalne nie mijają, a stają się czymś charakterystycznym i powtarzalnym. W takich sytuacjach kobieta, zauważa, że jej cykle miesiączkowe są nieregularne, zmienia się również samo krwawienie miesięczne, czasami również wygląd cery. W konsekwencji hormony, których zadaniem jest, między innymi, zachowanie pięknego i zdrowego wyglądu włosów, powodują osłabienie ich struktury, nadmierne ich wypadanie i łysienie. Polecamy: Co oznaczają nieregularne miesiączki?

Organizm kobiety, w przeciwieństwie do organizmu mężczyzny, jest narażony na dość duże zmiany hormonalne związane z przebiegiem cyklu menstruacyjnego oraz z biologiczną rolą przystosowującą ciało kobiety do roli matki. Zaburzenia hormonalne mogą mieć przy tym bardzo różne przyczyny — wywołane złą dietą , stresem , zmianą trybu życia, a nawet daleką podróżą. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaburzenia hormonalne nie mijają, a stają się czymś charakterystycznym i powtarzalnym. W takich sytuacjach kobieta, zauważa, że jej cykle miesiączkowe są nieregularne, zmienia się również samo krwawienie miesięczne, czasami również wygląd cery. W konsekwencji hormony, których zadaniem jest, między innymi, zachowanie pięknego i zdrowego wyglądu włosów, powodują osłabienie ich struktury, nadmierne ich wypadanie i łysienie. Polecamy: Co oznaczają nieregularne miesiączki? Proces ten utożsamiany jest głównie z podwyższoną zawartością dihydrotestosteronu DHT , czyli substancji powstałej z testosteronu pod wpływem działania enzymu 5-alfa reduktazy. Ta forma łysienia, zwana łysieniem androgenowym, ze względu na większe zawartości testosteronu w organizmie mężczyzn, jest częściej obserwowana u panów. Nie oznacza to jednak, że łysienie androgenowe nie jest problemem również kobiet Androgeny są wytwarzane także w organizmie kobiet — produkowane przez jajniki i część siatkową kory nadnerczy.

W jaki sposób problemy hormonalne wpływają na wzrost włosków? Na co warto zwrócić uwagę, jeśli zmagamy się z problemem nadmiernego owłosienia? Które hormony są odpowiedzialne za wypadanie włosów? Wszystko co musisz wiedzieć na temat wpływu hormonów na włosy — w dzisiejszym artykule naszego eksperta! Na wzrost włosów na całym naszym ciele ma wpływ wiele różnych hormonów.

Komentarze

Endokrynolog jest specjalistą "od hormonów", ale co to tak konkretnie znaczy? Dowiedz się, z jakimi problemami warto się do niego udać.

Człowiek w procesie fizjologicznego cyklu życia włosa przeciętnie traci od 45 — włosów w fazie telogenowej dziennie. Jeśli tracimy włosów lub więcej dziennie, i jest to zjawisko utrzymujące się przez kilka tygodni, może to stanowić powód do niepokoju.

Układ hormonalny przypomina sieć naczyń połączonych, w której nieprawidłowe funkcjonowanie jednego gruczołu prędzej czy później będzie rzutowało na pracę innych.

Zostaw swoją myśl