Jak leczyć androgenowe wypadanie włosów

jak leczyć androgenowe wypadanie włosów

Włosy wypadają każdemu człowiekowi i odrastają w naturalnych cyklach. Możliwa jest sytuacja, w której jakiś czynnik zaburzy ten proces i włosy wypadają, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe. Jeśli zauważymy u siebie postępujące zakola możemy podejrzewać łysienie androgenowe. Problem wypadania włosów jest przyczyną złego samopoczucia pacjentów, może warto stawić czoła tej chorobie? Jest to schorzenie o podłożu hormonalnym i genetycznym.

Łysienie androgenowe – leczenie wypadania włosów typu męskiego

Łysienie androgenowe to choroba polegająca na wypadaniu włosów, której podłożem są uwarunkowania genetyczne. Dotyka głównie mężczyzn, dlatego to zazwyczaj oni zajmują się poszukiwaniem skutecznych sposobów na pozbycie się tego problemu. Nadmierne wypadanie włosów prowadzące do ich przerzedzenia czy łysienia to coraz częstszy problem, dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Stres, brak ruchu, źle zbilansowana dieta i występowanie zaburzeń hormonalnych to najczęstsze przyczyny problemów z włosami.

1. Przyczyny łysienia androgenowego

Uroda bez Tabu - zabieg hamujący wypadanie włosów

Do przyczyn łysienia androgenowego zalicza się głównie nadwrażliwość na DHT — pochodną męskiego hormonu testosteronu. DHT powstaje z testosteronu i oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, stopniowo doprowadzając do ich zaniku. Skutkiem tego jest skrócenie fazy rozwoju włosów, nowe włosy zaś stają się coraz słabsze i krótsze, aż ostatecznie przestają się pojawiać. Objawem towarzyszącym łysieniu  androgenowemu jest przetłuszczona skóra głowy spowodowana nadprodukcją łoju skórnego.

Łysienie androgenowe jest chorobą, która powinna być odpowiednio zdiagnozowana i leczona przez lekarza. Kobiety nie zawsze mają świadomość tego problemu i próbują walczyć z wypadaniem włosów za pomocą odżywek, masek, wcierek i domowych sposobów. Niestety, takie metody nie przynoszą pożądanych rezultatów mogą jedynie nieznacznie poprawić wygląd włosów, ale nie hamują procesu wypadania włosów , a jedynie opóźniają postawienie właściwej diagnozy i włączenie odpowiedniego leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wyjaśnienie przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli dojdzie do rozpoznania łysienia androgenowego, niezbędne jest ustalenie, czy towarzyszą mu zaburzenia hormonalne hiperandrogenizm , czy też nie łysienie androgenowe jest bowiem związane z nadwrażliwością włosów na androgeny i nie zawsze musi iść w parze z hiperandrogenizmem. Stwierdzenie zaburzeń hormonalnych wymaga wyjaśnienia przyczyn tego typu problemu. W celu miejscowego leczenia łysienia androgenowego u kobiet stosowany bywa minoksydyl. Lek ten jest dostępny w dwóch stężeniach — 2 proc. Co ważne, w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet stosowany jest minoksydyl w stężeniu 2 proc.

Łysienie androgenowe to choroba uwarunkowana genetycznie objawiająca się łysieniem. Choroba ta jest powodem utraty włosów u większości dorosłych osób, które skarżą się na nadmierne ich wypadanie. Istnieje kilka metod leczenia łysienia androgenowego, między innymi terapia farmakologiczna oraz przeszczep włosów. Łysienie androgenowe to jedna z częstszych przyczyn utraty włosów u osób dorosłych. Utrata włosów na tym podłożu związana jest ze zbyt wysokim stężeniem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Komentarze

Narzekają na nie i mężczyźni, i kobiety. Łysienie androgenowe jest jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów.

Do łysienia androgenowego dochodzi na skutek działania męskich hormonów płciowych na struktury mieszków włosowych. Wbrew pozorom androgeny mogą prowadzić do utraty włosów nie tylko u mężczyzn — kobiety również stykać się mogą z tym problemem.

Zostaw swoją myśl