Utrata włosów na tle androgenowym

utrata włosów na tle androgenowym

Do łysienia androgenowego dochodzi na skutek działania męskich hormonów płciowych na struktury mieszków włosowych. Wbrew pozorom androgeny mogą prowadzić do utraty włosów nie tylko u mężczyzn — kobiety również stykać się mogą z tym problemem. Łysienie androgenowe typu żeńskiego może być związane zarówno z predyspozycjami genetycznymi, jak i nawet być spowodowane chorobą nowotworową. Nadmierna utrata włosów typowo uznawana jest za problem, z którym borykają się przedstawiciele populacji męskiej. Rzeczywiście to głównie mężczyźni doświadczają łysienia , jednakże przerzedzenie fryzury spotykane jest również i u niektórych kobiet. Przyczyny wypadania włosów bywają różne — do łysienia prowadzić może zarówno niedożywienie, jak i różnego typu zaburzenia gospodarki hormonalnej jak chociażby niedoczynność tarczycy.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego - przyczyny występowania, metody leczenia

Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. U mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach zakola i łysina na wierzchołku, u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. U mężczyzn często prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Zjawisko wypadania włosów jest bardzo powszechne. Mało tego, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie zawsze jest to jednak powód do niepokoju. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy dostrzeżemy nadmierne wypadanie włosów, przez które nasza fryzura staje się znacznie bardziej przerzedzona. Łysienie częściej dotyka płeć męską, lecz zdarza się również u kobiet w postaci antrogenowej utraty włosów. Skąd się bierze i czym się objawia łysienie androgenowe u kobiet?

Do łysienia androgenowego dochodzi na skutek działania męskich hormonów płciowych na struktury mieszków włosowych. Wbrew pozorom androgeny mogą prowadzić do utraty włosów nie tylko u mężczyzn — kobiety również stykać się mogą z tym problemem. Łysienie androgenowe typu żeńskiego może być związane zarówno z predyspozycjami genetycznymi, jak i nawet być spowodowane chorobą nowotworową. Nadmierna utrata włosów typowo uznawana jest za problem, z którym borykają się przedstawiciele populacji męskiej. Rzeczywiście to głównie mężczyźni doświadczają łysienia , jednakże przerzedzenie fryzury spotykane jest również i u niektórych kobiet. Przyczyny wypadania włosów bywają różne — do łysienia prowadzić może zarówno niedożywienie, jak i różnego typu zaburzenia gospodarki hormonalnej jak chociażby niedoczynność tarczycy. Jedną ze specyficznych postaci utraty włosów u kobiet jest łysienie androgenowe. Problem ten może wymagać wdrożenia u pacjentki szerszej diagnostyki — tracenie włosów w nadmiarze wpływa co prawda głównie na wygląd danej kobiet, może ono jednak być pierwszym objawem nawet groźnych dla życia stanów chorobowych. Androgeny, takie jak testosteron czy dihydrotestosteron, są typowo męskimi hormonami płciowymi.

Przyczyny mogą być bardzo różne. Różne są też rodzaje wypadania włosów — czasem dotyczy to pojawiających się zakoli, a czasem dużej ilości włosów, które wypadają podczas czesania czy mycia. Kiedy powinno to skłonić nas do wizyty u specjalisty? Czy da się zahamować łysienie androgenowe? Wypadanie włosów nie ma jednej określonej przyczyny — ten objaw może pojawić się z różnych powodów.

Komentarze

Panowie tracą włosy przede wszystkim na skutek łysienia androgenowego. Co ciekawe, u kobiet, wśród których również występuje łysienie

Także u kobiet może dojść do utraty włosów na tle androgenowym. Zjawisko to występuje jednak znacznie rzadziej niż u mężczyzn i najczęściej po

Na co dzień wypada nam od 50 do włosów. I to jest normalne.

Zostaw swoją myśl