Wypadanie sierści u kota na brzuchu

wypadanie sierści u kota na brzuchu

Nie pamiętasz hasła. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Zauważyłam, że mojej kilkuletniej kotce całkowicie wyłysiał ten odcinek brzucha, który można by określić "od pasa w dół". Straciła tam całe futerko, ale nie jest to jakieś nieregularne, plackowate wyłysienie, tylko bardzo symetryczne pole.

Dlaczego kot wylizuje brzuch?

Koty w ciągu roku średnio dwukrotnie zmieniają swoją okrywę włosową. Czasami jednak to zjawisko występuje o wiele częściej, co każdego właściciela powinno zaniepokoić. Permanentne wypadanie sierści u kota ma wiele przyczyn.

Opiekuna kota bez większego trudu można rozpoznać na ulicy. Ponieważ jego wizytówką nie są szczególne cechy charakteru, sposób bycia czy zachowania. Każdy kociarz nosi na sobie sierść swego mruczka.

jak powstrzymac nadmierne wypadanie wlosow

Posiadanie kota, to ogrom przyjemności z obserwowania jego zachowań, głaskania, przytulania, słuchania jego mruczenia itd. Są jednak pewne sytuacje, które mogą irytować nawet najbardziej oddanego kociarza, mianowicie linienie kota. Futerko Twojego pupila dzieli się na podszerstek i włos okrywowy. Podszerstek znajduje się przy samej skórze kota i chroni go przed niskimi temperaturami. To właśnie ten rodzaj najczęściej unosi się w powietrzu. Włos okrywowy, to zewnetrzna warstwa futra. Porównując z podszerstkiem, jest grubszy i błyszczący i także uciążliwy kiedy wypada. Koty, naturalnie zmieniają sierść na zimę i lato. Wiąże się to ze zmianą temperatury.

Gubienie sierści przez koty nie jest zjawiskiem, które w każdej sytuacji powinno nas zmartwić. Linienie jest naturalnym procesem, w którym martwe włosy wypadają, by zostać zastąpione nową okrywą włosową. Najczęściej obserwujemy linienie u naszych zwierzaków podczas zmieniających się pór roku, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy koty tracą podszerstek, mający chronić naszych pupili w trakcie zimowych mrozów. Czasem jednak linienie nie odbywa się podczas zmian pór roku. Kiedy powinno nas ono zacząć martwić?

Komentarze

Gubienie sierści przez koty nie jest zjawiskiem, które w każdej sytuacji powinno nas zmartwić. Linienie jest naturalnym procesem, w którym martwe włosy wypadają, by zostać zastąpione nową okrywą włosową.

Tymczasem nie jest to takie proste, ponieważ przyczyn kociego łysienia może być bardzo wiele, począwszy od kłopotów dermatologicznych, poprzez objawy rozmaitych chorób, a skończywszy na powodach typowo behawioralnych związanych z  tym, co dzieje się w otoczeniu pupila. Zanim więc polecimy jakikolwiek produkt należy najpierw zdiagnozować przyczynę utraty włosów i postarać się ją wyeliminować.

Zostaw swoją myśl