Wypadanie włosów hormonalne

wypadanie włosów hormonalne

Hormony — sprzymierzeniec czy wróg? Decydują o twoim zdrowiu, nastroju, a nawet o tym, jak wyglądasz. Hormony produkowane przez gruczoły dokrewne to wyspecjalizowane związku chemiczne, które pełnią rolę przekaźników między układem hormonalnym i nerwowym a resztą organizmu. W dużej mierze rządzą naszym życiem, kontrolują większość najważniejszych funkcji — począwszy od prostych potrzeb jak głód po bardziej złożone kwestie, takie jak rozmnażanie, a nawet nasze emocje i nastrój. Hormony to również główni winowajcy problemu łysienia, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Wypadanie włosów

Na wzrost włosów ma wpływ wiele różnorodnych hormonów. Pewne z nich ujawniają swoje działanie w szczególnych okresach, a inne działają cały czas. W trakcie zaburzeń hormonalnych zauważalne może być zatem wypadanie włosów.

Łysienie hormonalne - przyczyny

Jak naturalnie wyleczyłam PCOS (Zespół Policystycznych Jajników) - 3 kroki! Bez hormonów!

Miliony ludzi na całym świecie doświadczają problemu utraty włosów. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, podobnie jak sposobów leczenia tego schorzenia. Najważniejszymi działaniami są właściwe zdiagnozowanie przyczyny problemu i szybkie podjęcie spersonalizowanego leczenia. Do postawienia diagnozy konieczne są przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego, trichoskopii, analiza aktualnych badań morfologicznych.

szampon hamujący wypadanie włosów pharmaceris

Człowiek w procesie fizjologicznego cyklu życia włosa przeciętnie traci od 45 — włosów w fazie telogenowej dziennie. Jeśli tracimy włosów lub więcej dziennie, i jest to zjawisko utrzymujące się przez kilka tygodni, może to stanowić powód do niepokoju. Przyczyn wypadania włosów może być wiele, ale zazwyczaj ten stan wywoływany jest przez zaburzenia hormonalne. Zachwiana gospodarka hormonalna sprawia, że organizm przestaje prawidłowo funkcjonować, a w efekcie tego może dochodzić do nadmiernego wypadania włosów lub wręcz łysienia. Do hormonów odpowiedzialnych za stan włosów, ich barwę, grubość oraz wypadanie zalicza się: testosteron i jego pochodną dihydroksytestosteron DHT , tyroksynę, estrogeny i progesteron. Nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na testosteron i jego aktywną formę DHT jest przyczyną występowania łysienia androgenowego.

Organizm kobiety, w przeciwieństwie do organizmu mężczyzny, jest narażony na dość duże zmiany hormonalne związane z przebiegiem cyklu menstruacyjnego oraz z biologiczną rolą przystosowującą ciało kobiety do roli matki. Zaburzenia hormonalne mogą mieć przy tym bardzo różne przyczyny — wywołane złą dietą , stresem , zmianą trybu życia, a nawet daleką podróżą. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaburzenia hormonalne nie mijają, a stają się czymś charakterystycznym i powtarzalnym. W takich sytuacjach kobieta, zauważa, że jej cykle miesiączkowe są nieregularne, zmienia się również samo krwawienie miesięczne, czasami również wygląd cery.

Komentarze

Codziennie człowiek fizjologicznie traci od 45 do włosów.

Układ hormonalny przypomina sieć naczyń połączonych, w której nieprawidłowe funkcjonowanie jednego gruczołu prędzej czy później będzie rzutowało na pracę innych. Ludzki organizm produkuje ponad hormonów, każdy ma swoją rolę do spełnienia.

Zostaw swoją myśl