Wypadanie włosów po radioterapii głowy

wypadanie włosów po radioterapii głowy

Lezard offline. Post 1. Na forum od: Post 2. Post 3. Post 4.

Leczenie onkologiczne – to nie tylko utrata włosów. Jakie są skutki radioterapii i chemioterapii?

Nie pamiętasz hasła. Nie masz jeszcze konta?

Utrata włosów po chemioterapii

Sposób na zahamowanie wypadania włosów

Problem nadmiernego wypadania włosów jest problemem powszechnym. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zjawisko to ma zróżnicowane i liczne przyczyny. Niektóre z nich zależą od nas samych, zaś na inne całkowicie nie mamy wpływu.

cienkie wypadające włosy przyczyny

Jedną z przyczyn utraty włosów, obok chorób, genów, hormonów czy złych nawyków, są leki. Tak — lecząc chorobę możemy również stracić włosy, a najpowszechniejszym tego przykładem są terapie stosowane w leczeniu nowotworów. Zarówno chemio- jak i radioterapia mogą pozbawić nas włosów, co jest powszechne. W chemioterapii nie ma możliwości selekcji. Niszczy ona komórki w organizmie, zarówno komórki rakowe, czyli komórki patologiczne, jak i komórki zdrowe. Często więc ratuje nam życie, ale i pozbawia włosów. Do leków cytostatycznych stosowanych podczas takiej terapii, a powodujących utratę owłosienia należą m. Struktury te są jednymi z najszybciej rozwijających się komórek w organizmie — u zdrowego człowieka rozdzielają się mniej więcej co h. Ale ponieważ leki stosowane w chemioterapii działają przeciwko wszystkim komórkom, w tym nowotworowym, niszczą również komórki odpowiedzialne za wzrost włosów.

Wypadania włosów to zmora wielu Polek i Polaków. Codziennie gubimy około włosów i to jest całkiem normalne. Na miejscu tego, który wypadł, wyrasta następny. Jeśli jednak straty są większe, warto sprawdzić, co może być przyczyną wypadania włosów.

Komentarze

Miliony ludzi na całym świecie doświadczają problemu utraty włosów. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, podobnie jak sposobów leczenia tego schorzenia.

Nadmierne wypadanie włosów często bywa skutkiem przebytych w ostatnim czasie ciężkich i wyczerpujących siły witalne organizmu chorób. Niemal zawsze towarzyszy ona chorobom nowotworowym.

Jedną z przyczyn utraty włosów, obok chorób, genów, hormonów czy złych nawyków, są leki.

Zostaw swoją myśl