Wypadanie włosów przy stresie

wypadanie włosów przy stresie

Jesteś tutaj: Marek Juraszek » Stres a wypadanie włosów. Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem i sam w sobie nie  jest szkodliwy, to co może nam zaszkodzić to nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Stres to inaczej przeciążenie. Stres jest naturalnym składnikiem życia. To stan wzmożonego napięcia wewnętrznego,  zaś sytuacja która go  wywołała nosi nazwę stressora. Kanadyjski fizjolog Hans Selye określił stres jako organiczne, metaboliczne, fizjologiczne i neuropsychiczne zaburzenia wywołane przez czynniki agresywne.

Łysienie psychogenne, czyli utrata włosów spowodowana stresem

Przez pineska , Maj 10, w Zdrowie i uroda. Włosy zaczęły wypadać mi garściami. Podpowiedzcie, czy one mają szanse odrosnąć? Jak im pomóc?

Jedno jest pewne: do chwili obecnej nie istnieją żadne badania potwierdzające, że od stresu wypadają włosy. I takie badania w najbliższej przyszłości, a najprawdopodobniej także później, nie powstaną. Żeby przeprowadzić badanie naukowe, niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej grupy docelowej, reprezentatywnej, wybranej spośród populacji. Tymczasem nie jest możliwe wykazanie, że u osób z wypadającymi włosami, bezpośrednią lub pośrednią przyczyną utraty włosów jest stres.

klinika leczenia wypadania włosów wrocław

Wiele osób zastanawia się, czy stres może wpływać na wypadanie włosów. Często mówi się, że można osiwieć ze zmartwień i tak też jest — jednak czy można wyłysieć z powodu zmartwień? Diagnoza powodu wypadania włosów często jest niejednoznaczna, dlatego gdy zrobimy szereg badań, a nasze wyniki będą w normie, zastanówmy się, czy w ostatnim czasie towarzyszył nam stres. Niestety od stresu dzieje się dużo niepożądanych rzeczy w naszym organiźmie. Fakt jest taki, że stres oraz napięcie z nim związane pogarsza stan naszego zdrowia, a co za tym idzie — także kondycji naszej skóry oraz włosów. Czynnikami stresogennymi mogą być problemy w pracy, czy kłótnie z bliskimi. Takie sytuacje, zwłaszca jeśli prowadzą do znacznego stresu, mogą prowadzić do łysienia psychogennego. Mogą, ale nie muszą — sam stres nie prowadzi do łysienia psychogennego, ponieważ wpływ mają substancje, których zwiększone wydzielanie występuje właśnie na skutek doświadczania sytuacji stresujących. W przebiegu łysienia psychogennego może dochodzić do różnych zaburzeń związanych z włosami. Przeżywanie stresu może spowodować przedwczesne przejście włosów w fazę spoczynku, a także może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych czy do ogólnego osłabienia struktur włosa.

Miliony ludzi na całym świecie doświadczają problemu utraty włosów. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, podobnie jak sposobów leczenia tego schorzenia. Najważniejszymi działaniami są właściwe zdiagnozowanie przyczyny problemu i szybkie podjęcie spersonalizowanego leczenia. Do postawienia diagnozy konieczne są przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego, trichoskopii, analiza aktualnych badań morfologicznych. Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo często efektem poważnych zaburzeń wewnątrzustrojowych czy niedoborów, dlatego tego problemu nie należy bagatelizować.

Komentarze

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów Za wypadanie włosów mogą odpowiadać stres , zaburzenia w gospodarce hormonalnej, choroby tarczycy czy niedobór żelaza

Na stan włosów wpływają czynniki cywilizacyjne, np. Duży odsetek łysiejących jest głównie w krajach cywilizacyjnie wysoko rozwiniętych.

Zostaw swoją myśl