Nadmierne wypadanie sierści u psa

nadmierne wypadanie sierści u psa

Wypadanie sierści jest w wpisane w życiorys każdego kota, ale jej nadmierne gubienie może sygnalizować poważne schorzenia — od sytuacji stresowych po bakteryjne i grzybicze zakażenie skóry. Jak rozpoznać patologiczne wypadanie sierści u kota, kiedy należy zgłosić się z kotem do lekarza weterynarii? Co to może być?

Linienie u psa jest zwykle zupełnie naturalnym procesem. Co zrobić, gdy staje się wyjątkowo uciążliwe i pies gubi sierść bez względu na porę roku? Czy linienie może być oznaką choroby? Zrzucanie sierści u psa następuje przynajmniej dwa razy w roku: jesienią i wiosną. Dla właściciela oznacza to kilka tygodni zmagań z sierścią psa, która wciska się w każdy kąt mieszkania. Linienie u psa jest całkowicie naturalne. W skutek tego procesu na miejscu włosów, które wypadły, wyrasta nowa sierść. Niepokojące jest łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, linienie przedłużające się lub pojawiające się zbyt często. Zmiana okrywy włosowej związana jest z cyklem pór roku i zmianami temperatury. Na wiosnę pies traci zimową ochronę, aby przed zimą znów pozbyć się letniej sierści na rzecz warstwy izolacyjnej.

Wypadanie włosów u psa to proces, który jest w pełni naturalny. Okrywa włosowa składa się bowiem z włosów, które są w różnych fazach: wzrostu, dojrzałości i obumierania. Podczas ostatniej z nich — włosy wypadają. Po pewnym czasie w ich miejscu pojawiają się nowe, co sprawia, że sierść jest sukcesywnie wymieniana. W pełni naturalnym zjawiskiem jest również linienie, czyli wymiana sierści następująca na skutek zmiany pory roku.

Komentarze

Okresowe wypadanie włosów u psów , szczególnie na wiosnę, jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Zwierzęta pozbywają się wówczas gęstego włosa puchowego, który chroni je w zimę przed mrozem.

musicofil

Linienie psa to naturalny proces, chociaż wielu właścicielom może przysporzyć niemało problemu. Nawet pupile gładkowłose i o krótkiej sierści zostawiają jej niestety dużo w czasie linienia.

turbo d.

Moja dwuletnia suczka rasy owczarek niemiecki nawet w zimie bardzo gubi sierść.

steelfighter

Zostaw swoją myśl