Nużeniec wypadanie włosów leczenie

Nużeniec ludzki jest pasożytem bytującym w gruczołach łojowych człowieka. Wywołuje nużycę — chorobę skóry, która objawia się świądem, ropnymi krostami oraz wypadaniem włosów, brwi i rzęs. Spora część społeczeństwa jest jednak bezobjawowym nosicielem nużeńca. Leczenie jest trudne i długotrwałe.

Nużeniec i nużyca. Objawy, badanie i leczenie demodekozy

Wypadanie włosów - Trychologia Kosmetyczna

Nużeniec należy do rodziny roztoczy. Ten pasożyt skórny jest zaliczany do pajęczaków, a na ludzkiej skórze bytują jego dwa rodzaje. Jest to nużeniec ludzki Demodex folliculorum oraz nużeniec krótki Demodex brevis. Nużeńce mają bardzo małe rozmiary. Przedstawiciele nużeńców ludzki mają zazwyczaj 0,28 - 0,40 mm, natomiast nużeńce krótki osiągają 0,25 - 0,28 mm. Pasożyty te mają ciała o obłym kształcie wyposażone w cztery pary odnóży w ich przedniej części.

Nużyca to stwór niczym z najgorszych snów. Ma kształt cygara i aż cztery pary nóżek. Jest to postać mikroskopijnego stawonoga, którego najbliższą rodziną są roztocza. Pasożyt ten bytuje w takich miejscach jak gruczoły łojowe, mieszki włosowe rzęs i brwi człowieka. Wybiera takie miejsca, gdyż nużeniec żywi się lipidami i łojem skóry. Najwięcej tego typu pasożytów znajdziemy w takich miejscach jak okolice nosa, dookoła oczu, na brodzie czy w bruździe nosowo-wargowej. Ponadto można je znaleźć na innych częściach ciała jak dłonie, stopy, skóra głowy czy okolice intymne. Nużyca jest bardzo rozpowszechniona i w praktyce każdy jest nią już zarażony.

Nużeniec to pasożyt, który wywołuje chorobę o nazwie nużyca inaczej demodekoza. Jest ona bardzo powszechna, ponieważ nosicielem nużeńców jest większość dorosłych. Jednak ze względu na skąpe objawy nużyca bywa mylona z różnego rodzaju chorobami skóry, oczu i reakcjami alergicznymi. Jakie są objawy nużycy? Jakie badania należy wykonać, aby ją wykryć?

Komentarze

Hipoalergiczni: Co to jest nużeniec?

kuzmich

Zostaw swoją myśl