Toczeń a wypadanie włosów

toczeń a wypadanie włosów

Utrata włosów i łysienie w toczniu

Diagnoza postawiona przez lekarza, która informuje o nieuleczalnej chorobie, jest ogromnym stresem i dla wielu ludzi brzmi jak wyrok. Często już same objawy, takie jak wypadanie włosów i rzęs jest przerażające, budzi wstyd i niechęć do kontaktu z ludźmi.

Zobacz wpisy

Jak powstrzymać wypadanie włosów pokrzywą 🤔⁉️ #303

Toczeń rumieniowaty układowy SLE   — znany również po prostu jako toczeń, jest chorobą autoimmunologiczną w której ciało chorego jest omyłkowo atakowane przez własny system immunologiczny w różnych częściach ciała. Objawy różnią się między chorymi i mogą wahać się od łagodnych do poważnych. Typowe objawy to: bolesne i obrzęknięte stawy, gorączka, ból w klatce piersiowej, wypadanie włosów, owrzodzenie jamy ustnej, obrzęk węzłów chłonnych, uczucie zmęczenia , czerwona wysypka w kształcie motyla która najczęściej występuje na twarzy. Często występują okresy choroby, zwane jako zaostrzenie oraz okresy remisji, kiedy zanika kilka objawów lub wszystkie. Przyczyny nie są do końca jasne. Uważa się, że w powstanie choroby zaangażowany jest układ hormonalny, czynniki środowiskowe i genetyczne. Hormony płciowe kobiet, światło słoneczne, palenie tytoniu, niedobór witaminy D i niektóre infekcje , również uważa się za czynniki zwiększające ryzyko powstania choroby. Mechanizm polega na błędnej odpowiedzi immunologicznej w której tworzą się autoprzeciwciała przeciwko własnym tkankom chorego. Diagnoza może być trudna, i opiera się na rozpoznaniu kombinacji objawów i badań laboratoryjnych. Leczenie lekami konwencjonalnymi może obejmować niesteroidowe leki przeciwzapalne , kortykosteroidy, leki immunosupresyjne, hydroksychlorochinę i metotreksat.

Komentarze

Wypadanie włosów powoduje u nas panikę. Okazuje się, że jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów są choroby autoimmunologiczne.

Fesansa

Najczęściej utrata włosów powstaje w początkowej fazie choroby, będąc jednym z pierwszych objawów. Najczęściej utrata włosów dotyka całej głowy, ale czasem włosy wypadają łatami.

cameraboy

Zostaw swoją myśl