Wypadanie włosów w wyniku stresu

wypadanie włosów w wyniku stresu

Gdy utrata włosów jest objawem stresu... O łysieniu psychogennym

Jest takie powiedzenie: osiwieć ze zmartwień. Mówi się też, że ktoś rwał sobie włosy z głowy pod wpływem nieszczęścia. Od dawna ludzie przeczuwali, że istnieje związek między stanem naszej psychiki, a kondycją włosów. Rzeczywiście, kiedy żyjesz w stresie i napięciu wygląd włosów gwałtownie zaczyna się pogarszać, może grozić Ci ich utrata.

maseczki na wypadające włosy domowej roboty

Stres to jeden z tych szkodliwych czynników, których praktycznie nie sposób uniknąć w dzisiejszych czasach. Towarzyszy on nam w mniejszym lub większym stopniu każdego dnia, powodując wiele szkód w naszym organizmie. Odpowiedzialny jest on między innymi za liczne choroby somatyczne, wrzody żołądka, stany depresyjne a nawet procesy nowotworowe. A jak wygląda kwestia jeśli chodzi o stres a wypadanie włosów? Udowodniono, że w tym wypadku również może on być czynnikiem warunkującym pojawienie się problemu utraty włosów. Została nawet wyodrębniona osobna jednostka chorobowa, określana jako łysienie psychogenne, w przypadku którego za proces łysienia odpowiedzialny jest właśnie silny, długotrwały stres. Włosy wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Choć większość z nas uznaje, że są one jedynie elementem wyglądu zewnętrznego i wpływają tylko na nasze dobre samopoczucie i poczucie pewności siebie, odpowiadają one również za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i termoregulację.

Miliony ludzi na całym świecie doświadczają problemu utraty włosów. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, podobnie jak sposobów leczenia tego schorzenia. Najważniejszymi działaniami są właściwe zdiagnozowanie przyczyny problemu i szybkie podjęcie spersonalizowanego leczenia. Do postawienia diagnozy konieczne są przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego, trichoskopii, analiza aktualnych badań morfologicznych.

Komentarze

Wypadanie włosów u dziecka jest złożonym procesem, który wymaga wielospecjalistycznego podejścia.

Alexhsk

Jesteś tutaj: Marek Juraszek » Stres a wypadanie włosów. Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem i sam w sobie nie  jest szkodliwy, to co może nam zaszkodzić to nieumiejętność radzenia sobie ze stresem.

nordik

Sapsan

Zostaw swoją myśl